Tarihi Yerler

Selimiye Camii

Here’s a system for turning New Year’s energy into well-defined

Etkinlik

Selimiye Camii

Here’s a system for turning New Year’s energy into well-defined

Nesebar

Nesebar şehri, Bulgaristan Karadeniz’indeki en büyük turistik bölgedir. Harika sahil şeritleriyle, modern otelleri ve kültürel-tarihi mirasıyla tüm dünyadan milyonlarca turist çekiyor.

Nesebar, Bulgaristan'ın UNESCO listesinde bulunan tek şehridir, geçmiş zamanların ruhunun modern şehrin nabzıyla buluştuğu yerdir. Üç bin yılın üzerindeki tarihiyle Avrupa’daki en eski şehirlerdendir. Traklar, Eski Yunanlar, Romalılar, Slavlar, Bizanslılar, Osmanlı ve Bulgarlar gibi farklı çağları barındırmıştır. Harika doğası ve farklı çağlardan çok iyi korunmuş heykelleri sayesinde Eski Nesebar, 1983 yılında Floransa’da Dünya Mirası VII. oturumunda Dünya Kültür Mirası Anıtları Listesine kaydedilmiştir.

Eski şehre asırlar boyu varlığı süren, defalarca inşa edilen ve yarımadayı erişilemez hale getiren kale duvarlarından giriliyor. Arkeoloji Müzesinin önünde en önemli 16 turistik noktayı gösteren üç boyutlu kabartma haritası bulunuyor. Arkeoloji müzesinin içinde sizi zamanda binlerce yıl geriye götürecek sürekli olarak sergilenen “Asırlarda Nesebar” sunumunu inceleyebilirsiniz.

Burada dört salonda antik Mesambriya ve ortaçağ Nesebar’ı ile ilgili çok sayıda arkeolojik heykeller sunuluyor. Çok sayıda kilise nedeniyle Nesebar’a “Bulgaristan’ın Ravena’sı” denmesi tesadüf değildir. Efsaneye göre, burada 40’ın üzerinde ibadethane varmış. Bugün onlardan “Ruh yolu” denen yeni kültürel-tarihi güzergahta bulunan 15 tanesi ayakta kalmıştır.
Sanat atölyeleri, galeriler ve konser salonlarına dönüştürülmüş ortaçağ Nesebar ibadethaneleri ziyarete açıktır.

NESEBAR’A NASIL GİDİLİR

Edirne’den Nesebar’a karayolu ile ulaşım mevcuttur. Aradaki mesafe 231 km’dir. Edirne-Hamzabeyli sınır kapısı ya da Kırklareli-Dereköy sınır kapısından en kolay ulaşım sağlanmaktadır. Araba ile yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kırklareli otogarından Nişikli ve Metro Turizm otobüsleri ile seyahat edilmektedir.

Bulgaristan’a girdiğinizde, araba ile seyahatlerinizde Vinyete(Vignette) almanız gerekmektedir.

Vinyete ücretleri
• Hafta sonu /10 Leva(5,11€) (Cuma 00.00 – Pazar 23.59 arası)
• 7 gün / 15 Leva (7,67 €) 
• 1 ay / 30 gün 30 Leva (15,34€) 
• 3 ay / 54 Leva (27,61 €)
• 1 yıl / 97 Leva (49,59 €)

Bulgaristan Elektronik Vinyete (E-TOLL) Nasıl Alınır?

- Adım 1: https://web.bgtoll.bg sitesine girerek sağ üst köşeden site dilini Türkçe seçiniz. Ardından aracınızın sınıfını seçerek ilerleyiniz.

- Adım 2: Ekranda Bulgaristan E-TOLL süreleri çıkıyor. Buradan sürenizi seçtikten sonra ilerleyiniz.

- Adım 3: Burada tüm araç bilgileri, süre bilgilerini giriniz. Aracın tescilli olduğu ülkeyi seçiniz. Ardından araç plakanızı giriniz. Geçerlilik süresine ise Bulgaristan’a giriş yapacağınız günü seçiniz. Hemen altında “son geçerlilik tarihi ve saati” yazan yerde, seçtiğiniz vinyete süresine göre vinyetenizin son kullanma tarihi ve saatiniz göreceksiniz. Ardından e-posta adresinizi girin ve gerekli kutucukları tıkladıktan sonra ödeme ekranına geçiş yapınız.

- Adım 4: Ödemenizi kredi kartınızla yaptıktan sonra, Bulgaristan elektronik vinyete alımı tamamlanmış olacaktır. Bu adımdan sonra e-toll ekran çıktısını alabilirsiniz.

Faydalı Bilgiler: 

- Bulgaristan’daki benzin istasyonlarında ücretsiz wi-fi bulunmaktadır.

- Bulgaristan’da hareket halinde iken tüm araçların farlarını açık tutması zorunludur. 


  • Bu içeriği paylaş:

Haritada Keşfet

Harita yükleniyor...

İlginizi Çekebilir

Edirne

Nesebar