Tarihi Yerler

Selimiye Camii

Here’s a system for turning New Year’s energy into well-defined

Etkinlik

Selimiye Camii

Here’s a system for turning New Year’s energy into well-defined

Sultan II. Bayezid Külliyesi

II. Bayezid Külliyesi, Edirne'nin en önemli yapıtlarındandır. Cami, tıp medresesi, imaret, darüşşifa, hamam, mutfak, Erzak depoları ve diğer bölümleriyle geniş bir alana yayılmıştır.

II. Bayezid Külliyesi, Edirne'nin en önemli yapıtlarındandır. Cami, tıp medresesi, imaret, darüşşifa, hamam, mutfak, Erzak depoları ve diğer bölümleriyle geniş bir alana yayılmıştır. Sultan II. Bayezid'in 1484-1488 yılları arasında yaptırdığı külliyenin mimarı Hayreddin'dir. Çok etkileyici bir görünümü olan külliye yüze yakın kubbeyle örtülüdür. Yapıların en ilginci 20.55 m. çaplı, tek kubbeli, iki minareli anıtsal camidir. Cami'nin batısında Darüşşifa ve Tıp Medresesi bulunmaktadır. Külliye son dönemde, Trakya Üniversitesine devredilmiş ve üniversite tarafından düzenlenerek Kültür Bakanlığının ve Ruh Hastaları Redaptasyon Derneğinin de katkılarıyla Müzeye dönüştürülmüştür. Sağlık Müzesi adıyla anılan söz konusu oluşum; Avrupa’da geçtiğimiz yıllarda "Yılın Müzesi" ödülünü almış olup, turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi mekan haline gelmiştir.

  • Bu içeriği paylaş:

Haritada Keşfet

Harita yükleniyor...
  • Adres: Yeniimaret Mahallesi 2. Beyazıd Caddesi No: 4 / Edirne

  • Ulaşım: 3A - SARAY İÇİ YERLEŞKESİ - OTOGAR,1A - SARAYİÇİ YERLEŞKESİ - SERAKENT,5C - SARAY İÇİ YERLEŞKESİ - SULTAN 1. MURAT DEVLET HASTANESİ,3 - SARAY İÇİ YERLEŞKESİ - OTOGAR

    Buraya yukarıdaki ulaşım araçları ile gidebilirsiniz.